Najlepsze płyty roku 2006

Wstęp

Najlepsze płyty roku 2006 - Wstęp 1

Jesteśmy Polakami i mamy obowiązki polskie, jak to pisał Roman Dmowski, i im wyższy typ człowieka przedstawiamy, tym są one większe. Nasz rozwój, jak widać, jest faktem, bo pod względem polskich albumów ten ranking jest rekordowy. Za rok, jeżeli nie ulegniemy zgubnemu kosmopolityzmowi, podwoimy tę liczbę, by docelowo osiągnąć sto procent!

Jeżeli rok dla polskiej muzyki był wyjątkowo udany, to chyba cała redakcja podpisze się pod zdaniem, że dla bastionu indie, czyli amerykańskiej sceny niezależnej, był to czas co najwyżej stabilizacji. Nie eksplodowały wielkie nadzieje, nie było rewolucji, nikt zdecydowanie nie wysunął się naprzód. Ameryka Północna to jednak wciąż główna wylęgarnia rankingowych płyt i dominacja tego kontynentu jest niezaprzeczalna. Praktycznie pominęliśmy Wielką Brytanię, nie uznając, by działo się tam coś rewelacyjnego. Także Szwedzi porwali tylko częściowo. Nie ma sensu podsumowywać innych scen, tu jakakolwiek generalizacja skończyłaby się klapą.

Czemu ranking w styczniu, a nie w grudniu, jak wszystkie amerykańskie i brytyjskie serwisy lub nawet w listopadzie, jak Q? Nie chcemy w ostatniej chwili odwoływać ingresu, dlatego daliśmy sobie dużo czasu by za pięć dwunasta mogły wpłynąć jakieś kompromitujące fakty, wykluczające delikwenta z listy. Grudzień jest miesiącem, kiedy na całoroczną pracę można spojrzeć z odpowiednim dystansem, raz jeszcze sprawdzić to, czym emocjonowaliśmy się w lutym, marcu czy czerwcu. Jest to też czas, kiedy sięgamy po płyty, na które nie mieliśmy czasu, płyty, które poznajemy w ostatniej chwili. Jak wielka uczta, do której przez rok gromadziliśmy składniki, ale na godzinę przed kupujemy ostatnie produkty. Wiemy, że nasze podsumowanie nie może być idealne. Sukcesem będzie jeżeli przynajmniej pod większością pozycji podpisać się będziemy mogli za kilka lat.

Miejsca 21 - 30

21. Band Of Horses - Everything All The Time

22. Matmos - The Rose Has Teeth In The Mouth Of A Beast

23. The Veils - Nux Vomica

24. Guillemots - Through The Windowpane

25. Espers - II

26. Camera Obscura - Let's Get Out Of This Country

27. Battles - EP C/B EP

28. Hot Chip - The Warning

29. The Appleseed Cast - Peregrine

30. Liars - Drum's Not Dead

Screenagers.pl (8 stycznia 2007)

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także