Najlepsze single roku 2008

Wstęp

Najlepsze single roku 2008 - Wstęp 1

Spodobało nam się. Rok temu po raz pierwszy umieściliśmy listę najlepszych singli 2007, dwanaście miesięcy później kontynuujemy ten nowy, świecki zwyczaj na naszych łamach, przedstawiając Wam zestawienie trzydziestu tytułów, które w 2008 roku rozgrzewały nasze słuchawki i kolumny do czerwoności.

2008 był rokiem inauguracji na Screenagers nowej, comiesięcznej kolumny, w której mierzyliśmy się z bieżącymi singlowymi premierami. Było nam więc nieco łatwiej, chociaż oceny, które wystawialiśmy w trakcie roku nie znalazły stuprocentowego przełożenia zestaw końcowy. Niemniej jednak również w 2009 możecie spodziewać się regularnych aktualizacji z cyklu „Miesiąc w singlach”.

Co podobało nam się najbardziej w 2008 roku? Patrząc na listę zarykujemy stwierdzenie, że kluczową rolę odegrały dwa aspekty. Pierwszy to pierwiastek trudno definiowalny: połączenie ulotności i beztroski było tym, czego najwyraźniej szukaliśmy w ubiegłorocznych piosenkach. Po drugie: rytmiczność. Dziś artyści wiedzą już, że parkietowe mixtapes są doskonałą metodą promocji ich twórczości i nie opierają się funkującym liniom basu ani tanecznym bitom, zwiększając prawdopodobieństwo swojego sukcesu.

Aby rozwiać wątpliwości – tradycyjnie kilka słów o regułach gry. Jak zwykle w naszym wyborze nie decydowało kryterium wydawnicze, inaczej mówiąc – nie odgrywa dla nas roli, czy dany utwór ukazał się na singlu. Wystarczy, że jest na tyle chwytliwy, oryginalny czy zwracający uwagę, aby zaistnieć poza kontekstem oryginalnego wydawnictwa (zwykle albumu).

Jak zwykle zapraszamy do lektury, odsłuchu i komentowania zestawu na naszych łamach!

Redakcja Screenagers.pl

Miejsca 31 - 50

31. Passion Pit – Sleepyhead

32. The Dodos – Fools

33. The Shortwave Set – No Social

34. Why? – The Hollows

35. The Ting Tings – Great DJ

36. Dungen – Det Tar Tid

37. Toby Tobias feat. Kathy Diamond – The Feeling

38. The National Bank – Home

39. El Guincho – Palmitos Park

40. Flying Lotus – GNG BNG

41. Jeremy Jay – Heavenly Creatures

42. Sparks – Good Morning

43. Sparkadia – Jealousy

44. Violens – Violent Sensation Descends

45. Morgan Geist – Detroit

46. O'Death – Low Tide

47. Broken Records – Lies

48. The BPA feat. David Byrne & Dizzee Rascal – Toe Jam

49. Frida Hyvonen – London!

50. Matias Aguayo – Minimal (Koze Mix)

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także