Ocena: 8

Tindersticks

Waiting For the Moon

Okładka Tindersticks - Waiting For the Moon

[Beggars; 2003]

Wreszcie jest. Nowe dzieło Tindersticks. Limitowana edycja zawiera EP-ke "Don't Even Go There", która poprzedzała premierę albumu dlatego postanowiłem też o niej wspomnieć. Na początek jednak o samym zespole, który niestety do tej pory nie dorobił się wielu słuchaczy w Polsce, co świadczy raczej nienajlepiej o nas samych.

Były takie czasy, gdy debiut Tindersticks został uznany płytą roku przez "Melody Maker". Dokładnie 10 lat temu.. Nie jest to jednak zespół medialny, uwielbiany przez gazety i przekładający wizerunek ogólny nad dokonania artystyczne, dlatego też szybko przestał być ulubieńcem mediów. Dla muzycznych dziennikarzy na Wyspach to nie był zespół "cool", a przecież teraz co druga kapela z Nowego Jorku to "The Coolest Band on Earth". Problem w tym, że czytelnicy nadal są oszukiwani i dosyć naiwni, a przereklamowane zespoły stają się hitem jednego sezonu i potem nie pozostaję po nich zbyt wiele. Stuart Staples lider Tindersticks woli koncerty od wywiadów.

Dziś w dorobku Tindersticks znajduje się m.in. 6 studyjnych płyt, 2 ścieżki dźwiękowe do filmów, składanka B-stron, sporo singli i EP-ek i przede wszystkim wielka grupa oddanych fanów szczególnie we Francji i na Półwyspie Iberyjskim.

"Trying to Find A Home" była rzeczywiście pierwszą piosenką zapowiadającą nowe dokonania grupy. W ich wypracowanym i oryginalnym stylu. Piękne melodie, sekcja smyczkowa, knajpiany klimat i przede wszystkim wokalista, który przejął po Ianie Curtisie wszystko to, co najlepsze. "Don't Even Go There" zawiera ponadto instrumentalny "Sexual Funk" o tytule mówiącym wszystko, lekko rozbujany "Everything Changes" i subtelnie piękny "I Want You". Tindersticks w pigułce.

Nowa płyta rozpoczyna się niesamowicie:

"My hands 'round your throat If I kill you now, well, they will never know. Wake me up if I'm sleeping

By the look in your eyes I know the time's nearly come.. Wake me up 'cause I'm dreaming

Well they'll never believe it So hush now, my babe, please don't cry Everything's gonna be alright

Hush now, darling, I can hear you?re screaming Let me hold you until the morning comes..?

Zaśpiewał to niespodziewanie Dickon Hinchcliffe, multi-instrumentalista i druga najważniejsza osoba w zespole. Jedna z piękniejszych piosenek w ich bogatym repertuarze.

Druga odsłona to "Say Goodbye to the City". Nawiązanie do kultowego utworu grupy "City Sickness". Temat miasta znakomicie wtapia się w klimat muzyki Tindersticks:

"Let's take a ride, Say goodbye to the city I've been here so long - I can't see it anymore

I've been here so long - I can't feel it anymore?

Najdziwniejszy na płycie "4.48 Psychosis" to tekst Sarah Kane ze sztuki pod tym samym tytułem. Zaczyna się wyliczaniem przypadkowych liczb, czysta poezja zarówno w warstwie lirycznej i dźwiękowej. Przykład ciągłego rozwoju i ambicji grupy. Na "Waiting For the Moon" wybija się również wspaniały duet z Stuarta Staples'a z Lhasa de Sela "Sometimes It Hurts". Połączenie damsko-męskie dawało świetne rezultaty już na wcześniejszych płytach Tindersticks i tym razem również zachwyca. Romantyzm i seksualność w najwyższej formie ekspresji. Na zakończenie pojawia się kolejna perełka z genialnym podkładem fortepianowym w tle.

"Running wild through my mind that I can't sleep tonight and all the while when I can't sleep tonight,

I can see you..?.

"Waiting for the Moon" nie jest najlepszym albumem w dorobku Tindersticks, nie wnosi też zbyt wiele świeżych pomysłów, ale w przypadku tej grupy trzymanie się wypracowanego przez siebie stylu jest zaletą i daje gwarancję muzyki z najwyższej półki. Mało jest zespołów tak dbających o swych fanów. Piękne okładki, teksty, melodie. Sztuka przed duże S dla tych, którzy nie dają nabierać się na przereklamowane towary, ale szukają czegoś bardziej subtelnego, wartościowego i oryginalnego. Dodam tylko, że amerykańskim odpowiednikiem zespołu z Nottingham jest w Polsce również niedoceniana grupa The Walkabouts.

Dla mnie "Waiting for the Moon" to i tak kandydat na płytę roku 2003 ale w moim przypadku każda ich płyta pretendowałaby do takiego miana więc na koniec zaznaczę że jestem być może przesadnie subiektywny..

PS. Oto tracklista EPki dodanej do limitowanej wersji "Waiting For the Moon"

Tindersticks "Don't Even Go There" EP (2003)

01. Trying to Find A Home

02. Sexual Funk

03. Everything Changes

04. I Want You

MaNsUn (9 września 2003)

Oceny

Średnia z 4 ocen: 6,75/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także