Ocena: 6

Gold Panda

Lucky Shiner

Okładka Gold Panda - Lucky Shiner

[Ghostly; 12 października 2010]

Misiaczek odpowiedzialny za jeden z naszych ulubionych singli ubiegłego roku („Quitter’s Raga”) dochrapał się wreszcie długogrającego debiutu. Uroczego i bezpretensjonalnego, mimo stojącego za nim konceptu, ale jednocześnie podającego od ręki i na złotej tacy inspiracje muzyczne Pandy. A tych nie ma aż tak wiele, choć zacne są wszystkie.

Słuchając utworów w rodzaju „Snow & Taxis”, „Marriage” czy „Vanilla Minus” trudno uwolnić się od przygniatającego z dużą siłą wrażenia, że trafiliśmy właśnie na niepublikowane do tej pory nagrania The Field. Nasz niedźwiadek w podobny do Axela Willnera sposób podchodzi do samplowanej materii dźwiękowej, dzieląc ją na króciutkie skrawki, które układa w niemal identyczne, zacinające się serie rytmiczne wbite w sztywny gorset wykonany z uderzającej miarowo stopki. Z kolei silnie skompresowane, lekko hiphopujące bębny otwierającego „You”, „Before We Talked” i kilku innych kawałków, nachalnie kierują myśli w stronę pozostającego pod wpływem Flying Lotusa klejenia beatów. Na swoją obronę Panda może wytoczyć działo w postaci potężnej kolekcji starych winyli z muzyką orientalną, z której nie waha się korzystać. Egzotycznie brzmiące instrumenty i zaśpiewy wydają się w pierwszej chwili głównym elementem charakterystycznym muzyki Brytyjczyka, ale czyż Four Tetowi nie zdarzało się już robić takich rzeczy w mniejszym lub większym zakresie?

O uroku „Lucky Shiner” decyduje jednak przede wszystkim mniejsza niż u wymienionych wyżej twórców dawka minimalizmu w konstrukcji utworów, a także emocjonalność niestroniąca od nostalgicznych, choć unikających taniej ckliwości, melodii, czy też wybuchów hałasu (przykład: solo perkusji kończące „India Lately”). Dobry i ciekawy to album, choć nie ukrywam, że po wysłuchaniu singlowego „You” obiecywałem sobie ciut więcej.

Paweł Gajda (10 listopada 2010)

Oceny

Mateusz Krawczyk: 7/10
Paweł Gajda: 6/10
Piotr Wojdat: 6/10
Bartosz Iwanski: 5/10
Średnia z 5 ocen: 5,8/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także