Ocena: 7

Scuba

Triangulation

Okładka Scuba - Triangulation

[Hotflush; 22 marca 2010]

Słupki graniczne wyznaczające stylistyczny i geograficzny limes dubstepu już dawno wyszły z powszechnego użytku. Trudno o bardziej wymowny symbol zacierania się linii demarkacyjnych tego gatunku, niż niemieckie eskapady jego dwóch czołowych przedstawicieli. Pierwszy z nich to Shackleton: jego zeszłoroczne „Three EPs” wydane zostało w berlińskim labelu Perlon, współodpowiedzialnym za kształt tanecznego minimalu w poprzedniej dekadzie. Drugi to Scuba, który rezyduje obecnie w słynnym berlińskim kompleksie Berghain/Panorama, będącym sanktuarium pielgrzymkowym współczesnego techno. W tym kontekście nikt nie spodziewał się po jego „Triangulation” dubstepowej ortodoksji.

Oczekiwania te zostały spełnione. Scuba maltretuje dubstepowe matryce licznymi przeszczepami z innych gatunków o zróżnicowanych emocjonalnych odcieniach. Od industrialnej surowości „Heavy Machinery”, przez house’ujący „On Deck”, zawierający ślady berlińskiego minimalu „Minerals”, aż po zahaczające o trip-hopowe downtempo „Before”. Scuba udowadnia, że jest kompanem zarówno do tańca jak i do różańca. Zdecydowanie najlepiej wypada jednak w przestrzennych kompozycjach, funkcjonujących pomiędzy mroczną melancholią Buriala, a melodyjną subtelnością Joya Orbisona. Zamykający album burialowski „Lights Out”, zdradzający wpływy wczesnego Autechre „Tracers”, czy obficie korzystający z eterycznych kobiecych wokaliz „So You Think You’re Special” to najmocniejsze punkty tego albumu, stanowiącego chlubną kontynuację haseł „keine Grenzen” i „mniej dubstepu w dubstepie”.

Maciej Maćkowski (26 kwietnia 2010)

Oceny

Piotr Wojdat: 8/10
Kasia Wolanin: 7/10
Paweł Gajda: 7/10
Marta Słomka: 6/10
Średnia z 8 ocen: 6,37/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 
Gość: Jan P.
[27 kwietnia 2010]
Płyta całkiem przyjemna, ale przecieki zapowiadały coś lepszego. Zbyt wiele wypełniaczy obniża niestety moją ocenę całości, ale rozczarowanie i tak jest mniejsze niż w przypadku Vex'd i Pantha du Prince.
D
[27 kwietnia 2010]
Bardzo dobre

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także