Ocena: 5

Lambchop

The Decline Of Country And Western Civilization

Okładka Lambchop - The Decline Of Country And Western Civilization

[V2/Sonic; 24 kwietnia 2006]

Płyta-składak skierowana wyłącznie do fanów, zbierająca utwory rozproszone na stronach b singli, kompilacjach dzielonych z innymi artystami, wreszcie zawierająca alternatywne wersje utworów znanych z dużych płyt. Zestaw obejmuje nagrania z lat 1993-1999. I jeszcze raz warto podkreślić: przeznaczono go tylko i wyłącznie dla wiernych fanów grupy Kurta Wagnera. Pozostali będą kręcić nosem na brak spójności, często kiepską jakość czy po prostu fakt, że pewne piosenki, które nie znalazły się na jednej z „oficjalnych” płyt, nie powinny się znaleźć również i na tej.

Te zbędne nagrania to choćby „Two Kittens Don’t Make A Puppy” – denerwujące sześć i pół minuty studyjnych wygłupów i zabaw efektami dźwiękowymi, czy „Beyond Belief” – hałaśliwy utwór brzmiący jak demo. Znalazło się miejsce na ukazanie wczesnego, bardziej rockowego oblicza Lambchop. Niestety, ani „Nine”, ani „Loretta Lung” nie budzą zachwytu – słychać tu spore braki warsztatowe, a przede wszystkim rażący brak pomysłu na linię wokalną Kurta Wagnera. Z tej grupy broni się tylko „Scared Out Of My Shoes” z charakterystyczną deklamacją i wyjącą w tle gitarą. Na szczęście jest też kilka nagrań całkiem udanych, przypominających już dojrzałe dokonania Lambchop, jak kunsztownie zaaranżowane „Soaky In The Pooper”, czarujące brzmieniem „Moody Fucker” oraz krótkie, ale urokliwe „Cigarettiquette”. W końcówce zestawu na pierwszy plan wychodzi przywiązanie do amerykańskiej tradycji i Lambchop serwuje nam smętne ballady o kowbojskim zabarwieniu („Whitey”, „Mr. Crabby”). Na uwagę – ale tylko słuchaczy znakomicie znających twórczość Lambchop – zasługują nieco zmienione (zagrane wolniej lub szybciej) wersje piosenek „Your Life Is A Sequel”, „The Scary Caroler” i „Alumni Lawn”. Warto posłuchać premierowej piosenki „Gettysburg Addres” – trzyma poziom ostatnich dokonań zespołu z Nashville.

“The Decline Of Country And Western Civilization” ma niewątpliwie większą wartość kolekcjonerską niż artystyczną. To taki śmietnik piosenek lepszych i gorszych, niestety z przewagą tych ostatnich. Ale dla fana to bez znaczenia – ważne, że będzie mógł postawić na półce kolejną płytę ukochanego zespołu.

Marceli Frączek (3 sierpnia 2006)

Oceny

Marceli Frączek: 5/10
Średnia z 3 ocen: 6/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także