Davey McManus (The Crimea)

Obrazek Davey McManus (The Crimea)

Czy jako zespół jesteście w pełni usatysfakcjonowani "Tragedy Rocks"? Co zmienilibyście, gdybyście mieli nagrać ją raz jeszcze?

Niedawno zakończyliśmy nagrywać album drugi raz. Różnica polega po prostu na tym, że teraz stoi to na równym poziomie z resztą współczesnej muzyki. Przez to daje nam takie same szanse, jak komukolwiek innemu. Jeśli miałbym nagrać "Tragedy Rocks" po raz kolejny, zrobiłbym to wszystko w luksusowym studio, ponieważ niestety brzmi się w nich lepiej niż w moim domowym. I nie korzystałbym z pomocy producentów, dranie.

Co inspiruje, wpływa na Twoje teksty? Jak często są osobiste?

Staram się nie pisać za dużo z osobistego punktu widzenia. Staram się pisać z punktu widzenia każdego z nas, co jest dość egoistyczne. Próbuję zwracać uwagę na to, co mi się nie podoba i obracać to w żart.

Czy Isobel, bohaterka "Opposite Ends", to prawdziwa postać? Jeśli tak, to kim jest dla Ciebie?

Nie znam żadnej Isobel. Chyba nieźle mi odbijało kiedy napisałem ten kawałek. Siedziałem w starym domu w Aberstwyth w okresie noworocznym. Isobel ma reprezentować tę, która odeszła.

Wróćmy na chwilę do przeszłości. W ubiegłym roku przygotowaliście świetny materiał, ale nie znaleźliście wydawcy. Nie poczuliście się tym zdołowani? Nie rozważaliście rozwiązania zespołu?

Miałem zamiar rozpocząć szkolenie jako kierowca ambulansu, bo miałem do reszty dość gównianej roboty w Londynie za minimalną pensję. To było irytujące, że nie mogliśmy podpisać umowy w UK, wszystko rodziło się bólach. Nigdy natomiast nie wspominaliśmy o poddawaniu się. Udawało nam się ciągle podtrzymywać coś, co sprawiało, że byliśmy podekscytowani. Była to też okazja do zdania sobie sprawy z tego, jak źle jest próbować przetrwać w prawdziwym świecie.

Kilka pytań o starsze utwory. Co się stało z fantastycznym "Girl Just Died"? Spodziewaliśmy się tej piosenki na albumie. Co Wami kierowało przy ustalaniu ostatecznego zestawu na "Tragedy Rocks"?

"Girl Just Died" jest na nowej płycie. Co kierowało doborem? Wybraliśmy piosenki, które brzmiały najlepiej z tych, które nagraliśmy u mnie w domu. Lżejsze kawałki mają taką tendencję, bo łatwiej się je nagrywa. Mam nadzieję, że na drugiej płycie poradzimy sobie z tym problemem.

A co z "Allah Was Wrong"? Czy ten surowy styl jest już definitywnie poza Wami?

Nigdy. Nie wyszłoby to w USA. Surowy styl staje się coraz bardziej aktualny z każdym kolejnym koncertem.

Które utwory na "Tragedy Rocks" są Waszymi ulubionymi i dlaczego? Np. tekstowo albo koncertowo.

Nagraliśmy większość piosenek bez grania ich na żywo, więc to było największe wyzwanie, kiedy zebraliśmy z Owenem zespół. Na żywo jestem w zasadzie dumny z nich wszystkich, ale w tej chwili najbardziej lubię "Weird", "Someone's Crying" i "Losing My Hair".

Co znajdzie się na nowej płycie? Czy będzie to ogólnodostępna reedycja "Tragedy Rocks", kompletnie nowy materiał czy kombinacja tych dwóch opcji?

Jest tam chyba pięć nowych piosenek. "Bombay Sapphire Coma", "Out Of Africa" i "Six Shoulders, Six Stone" nie weszły na płytę, bo chcę nagrać je porządnie w dobrym studio na następny album.

Jaki był najbardziej niecodzienny koncert, jaki zagraliście jako The Crimea?

To było prawdopodobnie podczas South By South West. Było tam około 10 osób. Byliśmy wykończeni, a ja przewróciłem się na tyłek. Było to niezwykle gówniane. Grywaliśmy też bardzo często na imprezach domowych w trakcie naszego okresu "wschodniolondyńskiego".

Mając w zanadrzu tak dużą ilość chwytliwych piosenek, czy The Crimea zamierza podjąć próbę podbicia list przebojów w 2005 roku?

Jezu, szykujemy się na to z 10 lat. Mam nadzieję, że się uda. Odpukać.

Jak oceniłbyś The Crocketts trzy lata po rozpadzie?

Zacząłem grać na gitarze i komponować w wieku 18 lat. Czasem byliśmy zbyt naiwni, innym razem podczas współpracy z Timesour po prostu do niczego. Jestem w stanie tego słuchać, ale tylko kiedy mam doła. Myślę, że koncertowo byliśmy przyszłościowi, natomiast nie udało nam się tego nigdy przenieść do studia.

Jak opisałbyś publiczność The Crimea?

Oczywiście lojalni i mam nadzieję, że starzejący się wraz z nami. Chciałbym, żeby fani The Crocketts też tam byli i żeby zadowolił ich ten nowy album.

Jacy są Twoi ulubieni artyści wszechczasów? Kto jest główną inspiracją?

Leonard Cohen, Shane MacGowan, Dusty Springfield.

Jaka była reakcja zespołu na szokujące informacje o śmierci Johna Peela?

To było okropne. John Peel nienawidził Crocketts, ale kochał The Crimea i grał wszystkie 9 naszych dem, które dałem mu osobiście na cd. Zrobiliśmy jedną Peel Session, ale byliśmy wtedy do niczego. Jego wsparcie było nieocenione, szczególnie w Ameryce, gdzie jest wysoce poważany.

Czy wiedzieliście o istnieniu tak oddanej grupy polskich fanów? Czy jest jakaś szansa, żeby zobaczyć Was kiedyś u nas?

Crocketts prawie dotarli do Polski podczas trasy New Model Army. Osobiście marzę o tym, żeby kiedyś tam przyjechać!

Is the band fully satisfied with "Tragedy Rocks"? What would be different if they were to record it again?

We recently completed recording the album again. The differences are basically it sounds on a level par with other contempary music, therefore giving us just as good a chance as anyone else. If I was to record it again I would do it all in a posh studio, as unfortunately these tend to sound better than my home one, and I wouldn't use a producer, bastards.

What influences the lyrics of your songs? How often are they personal?

I try not too write from a personal point of view. I try to write from everybodies point of view, which is pretty egoistical, I try to look at shit things and make fun out of them.

Is Isobel, the heroine of "Opposite Ends", a real person? If so, who is she for the author of these lyrics?

I know no Isobels. I guess I was going pretty mental when I wrote that song, staying in the old malthouse in Aberystwyth over New Year. She is supposed to represent the one that got away.

Let's go back to the past. Last year Crimea prepared some great songs, but you didn't find a record label to release them. Didn't you feel upset about that and think of giving up?

Well I was going to train as paramedic as I was sick of doing shithouse jobs in London for the minimum wage. It was annoying that we couldn't get a deal in the UK, but we had a few teething problems. There was never any mention of giving up, we managed to always get something going that would keep us excited, also the cold realisation of how bad it is trying to survive in the real world.

Some questions about the oldest songs. What happended to the fantastic "Girl Just Died"? We expected this song to be included on the album. What guided the band when choosing the final set of the songs for "Tragedy Rocks"?

"Girl Just Died" is on the new album. What guided the choice of songs, was which ones sounded better out of all my home recordings, the lighter songs tend to, asthey are easier to record , so hopefully on our 2nd album we can address these issues.

What about "Allah Was Wrong"? Is that raw style definitely behind The Crimea?

Never, it just wouldn't go down well in the USA, the raw style is becoming more apparent with every show.

Which songs on "Tragedy Rocks" are the band's favourites? E.g. lyrically or to be played live. And why?

Well we recorded most of the songs without playing them live so that was the biggest challenge when me and Owen got band together. Live I'm pretty much proud of it all, but I like "Weird", "Someone's Crying" and "Losing My Hair" best at the minute.

What will be included on your new album? Is it going to be a widely available re-issue of "Tragedy Rocks", a completely new material or a combination of these two options?

I think it has five new songs on it, and "Bombay", "Out Of Africa" and "Six Shoulders" didn't make it as I want to record them properly in the real studio for the next record.

What was the most unusual gig that The Crimea have already played?

It was probably South by South West, there was about 10 people there, we were in pieces, and I fell on my arse. It was unusually shit. We used to play a lot of house parties in our East London days.

Having recorded so many catchy songs, is The Crimea going to conquer the charts in 2005?

Jesus, this is what we've been gearing up to for 10 years, I'm touching a lot of wood right now.

How would you rate The Crocketts three years after they split up?

I started playing guitar and writing songs at 18 and it shows, at times we were naive, at other Timesour label were shit, I can listen too it but only when I'm absolutely wrecked. I think live we were a sight to be hold, on record we never quite captured it.

How would you describe your audience?

Well loyal obviously and hopefully growing old with us, I'd like to think Crocketts fans are still there, and that this album will please them.

What are your favourite artists/albums of all-time? Which bands bring main influence on your music?

Leonard Cohen, Shane MacGowan, Dusty Springfield.

What were the band's reactions to the shocking news about the death of Mr John Peel?

It was terrible. John Peel hated the Crocketts but he loved the Crimea and played all 9 demos on a cd I gave him. We did one Peel Session but we were rubbish at the time, his support was invaluable especially in America where he is very highly regarded.

Did you know that there is such a devoted group of Polish Crimea fans? Are there any chances to see The Crimea here in Poland some day?

Well the Crocketts almost made it to Poland on a New Model Army tour. I'd love to get out there.

Kuba Ambrożewski (13 marca 2005)

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także