The Cinematic Orchestra

Warszawa, Palladium - 30 listopada 2006

Wykonawcy z szeroko pojętego nurtu muzyki elektronicznej (tak, tak, Cinematic Orchestra puszczają nawet w Radiu Jazz, ale to nie jest jazz) zazwyczaj odgrywają na koncertach, w mniejszym bądź większym stopniu, materiał ze swoich długograjów. Jason Swinscoe ze swoją ekipą nie trzymają się kurczowo zarejestrowanych na płytach aranży, tworząc przy pomocy skarbnicy sampli oraz żywych instrumentów mocno improwizowany elektroniczno-jazzowo-soulowy kolaż.

Warszawski koncert w tej materii na pewno był zaskoczeniem. Szczególnie dla fanów tzw. brzmienia Ninja Tune. Swinscoe ograniczał swój udział do minimum, dając większą swobodę pozostałym członkom zespołu. Niestety nie było sekcji dętej (a to już niemal zbrodnia), a zamiast niej mieliśmy gitarę elektryczną, niekiedy bardzo, bardzo rockową, jednak nie zawsze pasującą do całości. Zdecydowanie pozytywnie wypadł perkusista, który dodał „Man With A Movie Camera”, a zwłaszcza „Ode To The Big Sea” dodatkowego kolorytu w postaci jazzowej improwizacji.

Oprócz dobrze już znanych kompozycji, inżynier Swinscoe zaprezentował kilka premierowych (tytuły, które udało się zapamiętać niżej podpisanemu to: „Familiar Ground”, „As A Star Fall”) z udziałem nowego wokalisty, niejakiego Patricka Watsona, który nie zaprezentował się najlepiej. Jego maniera wokalna lokowała się gdzieś pomiędzy Chrisem Martinem z Coldplay a Jeffem Buckleyem. Za tym nie stała jednak żadna charyzma, słuchało się tego pana źle, irytował w równej mierze co Matt Bellamy z Muse. Na szczęście znaczną część koncertu wypełniała muzyka instrumentalna i na tym gruncie Cinematic Orchestra raczej nie zawiedli. Kompozycje z „Every Day” czy „Motion” zostały przedstawione w bardziej rockowej formie. Do pełni szczęścia brakowało jednak sekcji dętej, która tworzyła tajemniczą aurę na płytach. I chyba głównie dlatego opuszczało się „Palladium” z mieszanymi uczuciami.

Piotr Wojdat (2 stycznia 2007)

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także