Ocena: 5

Makar

99 Cent Dreams

Okładka Makar - 99 Cent Dreams

[MM; 2005]

Makar to nowojorski kwintet, wykonujący akustyczną muzykę silnie zakorzenioną w stylistyce rocka lat siedemdziesiątych. Swoją nazwę zaczerpnął z piętnastowiecznego, szkockiego słowa, znaczącego mniej więcej to samo co poeta. Zespół rozpoczął działalność na początku tego wieku, założony przez grupę przyjaciół, którzy przez następne lata ciężko pracowali, koncertując, organizując sesje nagraniowe i biorąc udział w przesłuchaniach organizowanych przez niezależne media muzyczne. Wreszcie, latem tego roku, własnym sumptem wydali debiutancką płytę.

Makar określają muzykę z „99 Cent Dreams” jako połączenie punka i poezji śpiewanej. W kompozycjach słychać wyraźne inspiracje folkiem, bluesem i country. W połączeniu z prowadzonymi akustyczną gitarą i pianinem piosenkami daje to bardzo przyjemny efekt, przywołujący na myśl muzykę wykonywaną na żywo w klubie. Tym bardziej, że właściwie żaden utwór nie wybija się ponad pewien poziom, co dodatkowo potęguje wrażenie swoistej monotonii i sprawia, że album najlepiej sprawdza się właśnie jako dźwiękowe tło. Na plus należy zespołowi zaliczyć liryczność i ciepło większości piosenek. Niestety na płycie jest też sporo mankamentów, które być może udałoby się wyeliminować, gdyby produkcją zajął się jakiś profesjonalista. Przede wszystkim materiał jest za długi i słuchany w całości zaczyna trochę męczyć (zwłaszcza, jeśli poświęcić mu całą swoją uwagę). Męczą także, i to niestety już od pierwszego utworu, piskliwe popisy wokalistki Andrei. Do tego partie niektórych instrumentów sprawiają wrażenie zbyt wyciszonych i przytłumionych. To prawdopodobnie efekt braku doświadczenia, choć z drugiej strony może nie należy tego traktować w kategoriach niedociągnięć, a raczej świadomego wyboru muzyków. Mieli w końcu dużą swobodę w kształtowaniu brzmienia i wizerunku płyty i pewne decyzje na pewno podejmowali świadomie. Najważniejsze, że materiał pozbawiony jest rażących błędów i ujawnia pewien potencjał zespołu, który być może eksploduje silniej na kolejnym studyjnym albumie.

Muzycy Makar do Screenagers.pl dotarli sami, poszukując w sieci serwisów zajmujących się muzyką niezależną. Są przykładem młodego zespołu, który doskonale potrafił odnaleźć się w nowej, cyfrowej rzeczywistości. Nowojorczycy, nie oglądając się na wytwórnie płytowe, sami zajęli się nagraniem, produkcją i promocją swojej debiutanckiej płyty (być może tutaj ujawnia się punkowa natura zespołu, której nie doszukałem się w jego stylistyce). Wykorzystali wszystkie możliwości, jakie daje internetowa „globalna wioska” i zrobili to na tyle umiejętnie, że udało im się zaistnieć, bez żadnego zaplecza finansowego i medialnego, w różnych miejscach na całym świecie (grają ich niezależne amerykańskie i japońskie rozgłośnie radiowe, ich utwór ukazał się także na składance jednego z kanadyjskich wydawców „Freshly Squeezed Music vol. 1”). Odważnie, bez kompleksów otworzyli się na świat ze swoją muzyką. I za to należą im się chyba słowa uznania.

Przemysław Nowak (13 października 2005)

Oceny

Przemysław Nowak: 5/10
Średnia z 1 oceny: 5/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także