Ocena: 7

Gomez

In Our Gun

Okładka Gomez - In Our Gun

[Virgin; 26 marca 2002]

Nareszcie! Na nowy album grupy Gomez musiałem czekać aż 3 lata! To dość długo jeśli wziąć pod uwagę, że zespół tworzą muzycy w wieku ok. 25 lat, a dwa poprzednie ukazywały się z przyzwoitą regularnością (1998 i 1999). Po prostu nie mogłem się już doczekać - nie ukrywam, że bardzo ich lubię. Za trzy rzeczy - 1) trzech wzajemnie wspomagających się wokalistów, 2) rytmy perkusyjne nabijane na czym tylko się da, 3) świetne bluesowo-rockowe kompozycje, tworzone przez doskonale bawiący się konwencją zespół.

Zaczyna się wybornie. "Shot Shot" - już sam tytuł mówi wszystko - dynamiczna dwuminutowa kompozycja, która jest tym samym dla Gomez, co Song2 dla Blur. I już widać wszystko; Gomez AD 2002 jest inny niż ten sprzed 3, 4 lat. W dalszym ciągu słychać tu zawodzący wokal Bena Ottewela wspomagany przez kolegów z zespołu. Jednak nigdy jeszcze nie było w kompozycjach Gomez tyle elektroniki. Jeszcze nigdy nie było tyle skrajności. Balladowy In Our Gun ma końcówkę, jakiej nie powstydziliby się sami Propellerheads. Na 13 utworów aż 5 z nich to spokojne, bardzo amerykańskie ballady, co również jest swego rodzaju nowością. Dodatkowo te wyciszone fragmenty płyty są bardzo dobre - wystarczy posłuchać "Even Song" czy "1000 Times".

No dobra, ale wizytówką Gomez nigdy nie były ballady. W końcu to nie one są siłą napędową ich występów (jeden z nich widziałem - wierzcie mi, wspaniała rzecz). Na nowej płycie jest co najmniej kilka świetnych kompozycji na miarę pamiętnego przeboju "Whippin Piccadily". Tyle, że czasami są niepotrzebnie udziwnione. Jednak wierzę, że na koncercie wypadają rewelacyjnie - "Detroit Swing 66", "Ping One Down" i "Drench" to moi faworyci, przy odrobinie promocji mogłyby się stać przebojami (w krajach cywilizowanych). Muszę więc przy następnej okazji załapać się ponownie na ich występ.

Tylko czy oni kiedykolwiek przyjadą do Polski?

Tomasz Tomporowski (25 marca 2003)

Oceny

Tomasz Tomporowski: 8/10
Kamil J. Bałuk: 7/10
Kasia Wolanin: 5/10
Średnia z 6 ocen: 7/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także