Ocena: 7

Bloc Party

Bloc Party [EP]

Okładka Bloc Party - Bloc Party [EP]

[Dim Mak; 14 września 2004]

Oto przepis na dobrą Ep-kę: umieszczamy dwa wydane wcześniej single wraz z b-sideami, dodajemy mix najlepszej piosenki, wydajemy i czekamy na pochlebne opinie krytyki.

Bloc Party precyzyjnie wykorzystali taką recepturę zwiększając oczekiwania fanów i żurnalistów odnośnie ich długogrającego debiutu.

Mini-album rozpoczyna dobrze znany "Banquet". Funkujący, kilkuakordowy riff i przeciągający słowa głos Kele w galopującym refrenie:

Turning away from the light

Becoming adult

Turning into my soul

I wanted to bite not destroy

To feel her underneath

Turning into my soul

tworzą jedną z najbardziej przebojowych piosenek tego roku.

Energiczny, aczkolwiek odmienny od poprzednika jeśli chodzi o warstwę liryczną, "Staying Fat", zwraca uwagę chórkami i szybką partią gitarową, będąca motorem napędowym utworu. Z kolei w "She's Hearing Voices" główną rolę odgrywają lekko transowy beat i wokal. "The Marshals Are Dead" to piosenka najbardziej kojarząca się z dokonaniami Gang of Four, grupy, która w dużym stopniu inspiruje Bloc Party. W "The Answers" głos Kele jest ponownie cofnięty za gitarową ścianę i bas. Ten utwór rodzi skojarzenia z twórczością Pixies. Ep-kę kończy remix 'Banquet" z przedłużonym wstępem wyposażonym w dyskotekowy beat. Charakterystyczne elektroniczne dodatki sprawiają, że ta wersja przeboju słusznie została nazwana (Phono Disco Edit).

Na Bloc Party EP nie znalazły się popularne utwory grupy takie jak "Helicopter","Little Thoughts" czy "The Tulips". Być może ukażą się na, znajdującym się w fazie realizacji pełno wymiarowym albumie zespołu. Jeśli Bloc Party doszlifują talent kompozytorski ma pewno nie grozi im, że będą rozpoznawani tylko dzięki czarnoskóremu frontmanowi.

Witek Wierzchowski (22 października 2004)

Oceny

Przemysław Nowak: 7/10
Tomasz Tomporowski: 7/10
Witek Wierzchowski: 7/10
Kasia Wolanin: 6/10
Średnia z 17 ocen: 7,05/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także