Ocena: 8

Aberfeldy

Young Forever

Okładka Aberfeldy - Young Forever

[Rough Trade; 2004]

Album "Young Forever" to obok płyt Belle And Sebastian i Franz Ferdinand najciekawsze szkockie wydawnictwo ostatnich lat. Grupa Aberfeldy, w stylistyce indie-pop czująca się jak ryba w wodzie, debiutuje w sposób olśniewający. Odcinając się od kompozycji przesiąkniętych studyjną obróbką oraz od rzeszy nieprzemyślanych albumów, Szkoci nagrali płytę spójną i artystycznie dojrzałą. Płytę błyskotliwą. Artyści, pozbawieni buty i arogancji, zarejestrowali 40 minut czystej jowialności, łagodności i optymizmu. Na próżno szukać podobnego krążka w dyskografiach innych grup indie-pop.

O charakterze płyty dużo mówi już pierwsza kompozycja - "A Friend Like You", z wymowną zwrotką I love everyone, Everybody underneath the Sun. I choć wraz z kolejnymi piosenkami robi się coraz bardziej słodko, słonecznie i kwiecisto, granica czułostkowości i infantylności nie zostaje naruszona. Balansując pomiędzy ryzykownymi tematami miłości i przyjaźni, Aberfeldy zawsze znajduje niebanalny, złoty środek. Raz jest to szczypta łaskawej ironii, innym razem rozbrajająca prostolinijność. Dodatkowo, teksty piosenek są wręcz przesycone inteligentnym dowcipem ("Love Is An Arrow", "Tie One On") i podnoszącymi na duchu refrenami ("Young Forever"). Aberfeldy w nautralny i niewymuszony sposób przekonuje do siebie i każe bezwarunkowo wierzyć w swoją szczerość. Do rany przyłóż.

Każda kompozycja na płycie posiada charakterystyczną głębię, której nie sposób usłyszeć od razu. Miękkie i gładkie głosy Rileya Briggsa, Ruth Barrie i Sary McFayden wtapiają się w plastyczne brzmienia akustycznych gitar, skrzypiec, nienaprzykrzających się syntezatorów. Na pierwszy plan zwykle wysuwa się Briggs, lecz nie tylko on decyduje o końcowym brzmieniu albumu. Bowiem Aberfeldy imponuje popową wirtuozerią aż po najcichszy dźwięk dzwoneczka w tle. W melodiach na "Young Forever" nie ma żadnej zbędnej nuty. Ten album jest czystą esencją przebojowego indie-popu.

Słuchając kolejnych fragmentów krążka nie sposób wyzbyć się obawy, iż za chwilę czar pryśnie, a aktualna kompozycja Aberfeldy stanie się zarazem ostatnią godną uwagi. Na szczęście, szkocki kwintet mile rozczarowuje. Okazuje się, iż można nagrać album pozbawiony wypełniaczy luk. "Young Forever" to wydawnictwo potrzebne o stokroć bardziej od kolejnego brudnego garage'u, od ciężkiej i depresyjnej awangardy, od mglistego eksperymentatorstwa... "Young Forever" mieści się w ścisłej czołówce płyt wydanych w 2004 roku.

Łukasz Jadaś (6 października 2004)

Oceny

Tomasz Tomporowski: 6/10
Kasia Wolanin: 4/10
Średnia z 8 ocen: 5,37/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 
Gość: Masło
[25 czerwca 2010]
właśnie słucham tej płyty, prawda, że niezła...

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także