Ocena: 7

Franz Ferdinand

Darts of Pleasure [EP]

Okładka Franz Ferdinand - Darts of Pleasure [EP]

[Domino; 18 listopada 2003]

Do specjalności brytyjskiego NME należy regularne i sztuczne rozdmuchiwanie popularności mało znanych kapel. Albumy obwołuje się kultowymi jeszcze przed ich wydaniem, zespołom nadaje się etykietki "number 1." już u progu ich scenicznej działalności. Wśród ton zupełnie nieudanych hiperreklam, zdarzają się jednakże perełki. Zawsze choć jedna kula z serii wypuszczonej z karabinu maszynowego musi przecież trafić w dziesiątkę.

Tym razem, dokładnie tak jak kilkadziesiąt lat temu, owa kula trafiła we "Franciszka Ferdynanda".

Oblicze garage rocka AD 2003: perkusista gra na gitarze, pianista na perkusji, basista na gitarze elektrycznej. Jedynie wokalista wydaje się być na swoim miejscu. Pomimo tego pomieszania ról, zespół funkcjonuje wzorowo. Na muzycznej mapce leżą gdzieś pomiędzy The Strokes a The Libertines. Słychać to w ich bezpretensjonalnym, gitarowym brzmieniu. Jest ono jednakże znacznie gęstsze i bardziej treściwe niż u Strokes'ów i gładsze niż w przypadku The Libertines. Chłopcy mają talent do lekkiego, dynamicznego i, wydawałoby się, wręcz spontanicznego osiągania zamierzonych efektów.

Franz Ferdinand nie boi się inspiracji dokonaniami innych grup. W swoją twórczość wkładają wiele zgryźliwości, sarkazmu i autoironii. Jestem nowym szkockim szlachcicem, z angielskimi głoskami i myślami prosto z przedmieść Londynu - zapewniają w Shopping for Blood. Zgermanizowana końcówka "Darts of Pleasure", ze słowami "Ich heibe Superfantastich" nie pozostawia wątpliwości co do frywolnego stylu Franz Ferdinand.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, to właśnie teraz powoli odkładajcie na bok "Room on Fire". Kolejny singiel FF zapowiadany jest na początek 2004. roku. Płyta długogrająca ukaże się z pewnością niedługo po nim. Wtedy wydamy ostateczny werdykt. Ale jak na razie - jest lepiej niż dobrze.

Lukasz7 (2 grudnia 2003)

Oceny

Kuba Ambrożewski: 7/10
Witek Wierzchowski: 7/10
Kasia Wolanin: 6/10
Piotr Wojdat: 6/10
Przemysław Nowak: 6/10
Średnia z 14 ocen: 7,21/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także