Ocena: 7

Broken Social Scene

You Forgot It In People

Okładka Broken Social Scene - You Forgot It In People

[Paper Bag; 15 października 2002]

Grupa powstała w 1999r w Toronto. Początkowo tworzyło ją dwóch muzyków. Po wydaniu w 2001 debiutanckiego albumu "Feel Good Lost" skład poszerzył się do 10 osób. Okazało się to korzystne, wydany 15 października ubiegłego roku "You Forgot It In People" zdobył popularność nie tylko w rodzinnym mieście. Broken Social Scene za swój drugi album zostali uhonorowani "Juno" - nagrodą kanadyjskiego przemysłu muzycznego w kategorii "Alternative Album of the Year" (pokonali miedzy innymi Hot Hot Heat z ich "Make Up The Breakdown")...

W tym miejscu na skutek zbyt długiego poprawiania tej recenzji autor zapada w sen. We śnie ukazuje się brzeg jeziora Ontario.

--------------------------------------------------------------------------------

Pasażerowie wsiadają na statek. Wielu nie mogło się już doczekać rejsu reklamowanego jako jedna z atrakcji turystycznych Kanady. Ludzie, którzy zwiedzili już trochę świata wchodzą na pokład z mniejszym entuzjazmem, po prostu podróż statkiem BSS to obowiązkowy punkt programu dla odwiedzających kraj klonowego liścia. Cichy silnik powoli wyprowadza łódź z portu ("Capture the Flag"), a na maszt wciągnięta zostaje kanadyjska flaga. Wyczuwalna staje się obecność dużej ilości wody pod kilem. Kiedy statek oddala się od brzegu pasażerowie odczuwają frajdę z nowego, niecodziennego doznania, fale są wysokie, kołyszą łajbą ("KC Accidental", "Stars and Sons", "Almost Crimes"). Kiedy wiatr cichnie przejażdżka staje się nużąca, turyści wyczekują na bardziej ekscytujące momenty. Całe szczęście po kilkunastu minutach znowu pojawiają się fale ("Anthems for a Seventeen-year-old Girl", "Lover's Spit"). Ostatnie minuty rejsu przypominają załodze, że czas wracać do portu - część pasażerów zaczyna odczuwać skutki choroby morskiej. BSS podobnie jak na początku rejsu spokojnie przybija do przystani ("Pitter Patter Goes My Heart"). Kiedy kapitan schodzi na brzeg słyszy rozmowę dwóch pasażerów.

A: Momentami była to całkiem przyjemna wycieczka.

B: Tak, ale dobrze ze trwała mniej niż godzinę. Powoli robiło się nudno. Świetnie czułem się po pierwszym kwadransie i wtedy, kiedy dwa razy była większa fala.

A: Mnie również nuży takie wolne pływanie. Niestety mieliśmy z tym do czynienia przez połowę rejsu.

B: Bardziej przypadła mi do gustu moja poprzednia wizyta w Kanadzie. Pamiętam, że panował wtedy Gorący Gorący Upał.

Kapitan jest niezadowolony, na następny sezon musi wymyślić jakieś dodatkowe atrakcje, inaczej miano atrakcji turystycznej Kanady przejmie konkurencja.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor budzi się i kończy pisać:

I na koniec kilka rzeczy na które podczas słuchania warto zwrócić uwagę:

- "klaszczący" beat w "Stars and Sons", gitara w "KC Accidental", świetnie brzmiący głos wokalistki puszczony przez vocoder w "Anthems for a Seventeen-year-old Girl", glos wokalisty słyszany z oddali, echo i wszystkie "pływające" dźwięki w "Lover's Split".

- "Shampoo Suicide" od 1:33 przypomina wstęp "Porcelina Of The Vast Oceans" - The Smashing Pumpkins

- Płyta z pewnością spodoba się miłośnikom grupy The Sea and Cake,

piosenka "Two Dolphins" z albumu "Oui" z powodzeniem mogłaby znaleźć się na "You Forgot It In People"

Płyta interesująca z uwagi na swoistą egzotykę, dobra, ale nie rewelacyjna. Drugi album Broken Social Scene to ciekawie zrobione, inteligentne piosenki z dużą ilością ładnych melodii gitarowych. Niestety tylko niektóre zostają w pamięci na dłużej. Zaletą płyty jest dość szerokie instrumentarium (zawierające nawet instrumenty dęte, jak w "Pacific Theme") oraz świetna sekcja rytmiczna. Szkoda, że na "You Forgot It In People" nie ma klasycznego przeboju. Ale czy płyta reprezentująca nurt indie koniecznie musi być przebojowa? To już drodzy czytelnicy pozostawiam Waszej ocenie.

Witek Wierzchowski (28 sierpnia 2003)

Oceny

Kamil J. Bałuk: 10/10
Jakub Radkowski: 9/10
Kasia Wolanin: 9/10
Maciej Lisiecki: 9/10
Jędrzej Szymanowski: 8/10
Kuba Ambrożewski: 8/10
Maciej Maćkowski: 8/10
Piotr Wojdat: 8/10
Paweł Sajewicz: 7/10
Przemysław Nowak: 7/10
Tomasz Tomporowski: 7/10
Witek Wierzchowski: 7/10
Średnia z 46 ocen: 8,43/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 
Gość: szczur
[27 maja 2010]
KLASYK.

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także