Ocena: 6

Darkstar

North

Okładka Darkstar - North

[Hyperdub; 18 października 2010]

Jest taki w miarę nowy trend. Dubstep goes pop. Na przykład album tria Magnetic Man debiutuje sobie tak znienacka na 5. miejscu listy sprzedaży w UK. I to nie jakiejś tam indie, alternative czy cośtam. Tej głównej. Zupełnie inna sprawa, że później dość szybko leci w dół. Bristolskie duo Darkstar, ostatnio rozszerzone o wokalistę, ma raczej marne szanse na powtórzenie tego wyniku, a to z powodu zupełnie odmiennej strategii realizacji wytłuszczonego wyżej hasła. Są o tyle radykalni, że po prostu darują sobie cały ten dubstep i uderzają w najczystszej wody synth-pop. Taki ździebko smętny. Właściwie, żeby was nie okłamać, trochę mało popowy synth-pop. Dla przybliżenia sprawy: pomyślcie „Junior Boys minus taneczne beaty”. Może nie do końca, ale wystarczająco blisko. Drugim tropem może być wczesne The Human League, jeszcze w składzie z Warem i Marshem. Drugi kawałek z tej płyty jest nawet przeróbką – jak bardzo to spolszczenie jest tutaj na miejscu! – bisajdu HL. Tego późniejszego HL, ale zrobioną jakby w stylu tego wcześniejszego. Nadążacie? Ja trochę się zgubiłem przy pierwszych przesłuchaniach, ale na szczęście odnalazłem drogę.

Momentami „North” zachwyca. Produkcją, dbałością o szczegóły, sound designem – ach, te bębenki w „Under One Roof”! – oraz okazyjnie ładnymi melodiami. Jest coś skrycie joydivisionowego w „Deadness”, co mnie gryzie i spokoju nie daje. Podoba mi się patosik „Two Chords”, taki tyci, w sam raz. I walczyk „Dear Heartbeat”, a także mechaniczny chłód tytułowego kawałka. Wiadomo, „Aidy’s Girl” jest świetne, ale to już ponad rok od wydania go na singlu.

I won’t forget you, I won’t forget you. No cóż, postarajcie się chłopaki, następnym razem w temacie pisania piosenek. Wtedy pogadamy. Odpaliłbym wam może jakąś siódemkę, albo i wyżej.

Paweł Gajda (16 listopada 2010)

Oceny

Marta Słomka: 6/10
Paweł Gajda: 6/10
Mateusz Krawczyk: 4/10
Średnia z 3 ocen: 5,33/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także