Ocena: 6

Acid Mothers Temple & The Melting Paraiso U.F.O.

Crystal Rainbow Pyramid Under The Stars

Okładka Acid Mothers Temple & The Melting Paraiso U.F.O. - Crystal Rainbow Pyramid Under The Stars

[Important; 29 maja 2007]

Czy zespół wydający po kilka płyt rocznie może w jakiś sposób zaskakiwać, intrygować czy po prostu budzić większe zainteresowanie? To pytanie wydaje się zasadne, zwłaszcza w kontekście obecnej dekady, a więc okresu, w którym w sposób szczególny dominuje tendencja prezentowania nowych nagrań nie częściej raz na dwa lata. Także czas spędzony w studiu nagraniowym drastycznie się wydłuża, a brzmienie zaczyna przesłaniać muzyczny konkret, czyli zamysł twórcy. To, że muzyka surowa, oparta na kolektywnej improwizacji, zawierająca w sobie spory pierwiastek nieokiełzanej energii i artystycznej swobody to filozofia odchodząca powoli w zapomnienie, nie budzi raczej wątpliwości. Acid Mothers Temple prezentuje jednak taką właśnie postawę, która wydaje się odnosić do zamierzchłych, kraut rockowych czasów, a konkretnie do działalności grup pokroju Amon Düül II, a także jej pierwotnego wcielenia.

Wracając do pytania postawionego we wstępie, trzeba udzielić twierdzącej odpowiedzi, że oto dokonania japońskiego kolektywu budzą spore zainteresowanie. Może to dziwić postronnych obserwatorów, dla których zapoznawanie się z poszczególnymi wydawnictwami AMT może prowadzić przede wszystkim do formułowania jednego wniosku: wpisują się w ten sam schemat. I ciężko z tym polemizować, bo takie też jest „Crystal Rainbow Pyramid Under The Stars”. Obowiązkowo: przesterowane gitary, zniekształcone solówki, elektroniczne pogłosy i psychodeliczna aura. Do tego urozmaicenia w postaci folkowych odniesień, akustyczne wtręty, sporadyczne, kobiece zawodzenie. Zaskakuje tylko motyw saksofonowy w najdłuższym na płycie (40 minut!) „Electric Psilocybin Flashback”, który jawi się jednocześnie, na co wskazuje tytuł, jak również charakter kompozycji, jako ścieżka dźwiękowa mająca na celu zwiększenie psychoaktywnych efektów psylocybiny.

Taka jest właśnie muzyka Acid Mothers Temple. Irytująca i intrygująca. Z jednej strony kłująca w uszy hałasem i brakiem perspektyw na nowe muzyczne odkrycia, ale z drugiej budząca podziw ze względu na konsekwentne trzymanie się obranej drogi. „Crystal Rainbow Pyramid Under The Stars” to kolejny, przygotowany przez japońską formację, muzyczny koktajl Mołotowa. Ostrożność więcej niż zalecana.

Piotr Wojdat (19 marca 2008)

Oceny

Katarzyna Walas: 6/10
Mateusz Krawczyk: 6/10
Piotr Wojdat: 6/10
Średnia z 4 ocen: 6,25/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także