sx screenagers.pl - recenzja: Gåte - Jygri
Ocena: 6

Gåte

Jygri

Okładka Gåte - Jygri

[Warner Music; 16 września 2002]

Gåte, to piątka młodych ludzi z okolic Trondheim, w Norwegii. Ich płyty ukazały się na razie tylko w Norwegii, ale wg mnie, to tylko kwestia czasu, aż z wielkim hukiem obiegną cały świat. Zupełnie dziewiczy zespół. Wokalistka zespołu, Gunnhild, miała tylko szesnaście lat, gdy nagrywali Jygri. Nienaruszone komercją piękno, które ma szansę podbić zagraniczne rynki.

Ich muzyka to głównie tradycyjne norweskie pieśni ludowe, lub własna muzyka zaaranżowana do wierszy norweskiej poetki, Astrid Krog Halse. Ich wielki norweski hit, "Bendik Og Årolilja", jest szeroko znaną średniowieczną melodią, także dla innych krajów. Dlaczego Gåte podbiło serca Norwegów śpiewając zwykłe, pieśni folk? Kluczem jest porywająca aranżacja na gitary, saksofon, klawisze, bębny, skrzypce, oraz, co niezwykłe, syntezatory. Nie sposób pominąć tu przeszywającego serce głosu Gunnhild. Wszystko to tworzy razem bardzo spójną całość.

Jak przystało na tradycyjne pieśni, kluczem jest wpadająca w ucho melodia i refren. Tu królują takie hity, jak "Bendik Og Årolilja" oraz "Kara Tu Omna". Nie zabrakło też ballad, chociażby "Til Deg", czy "Bruremarsj Frå Jämtland". Na szczególną uwagę zasługuje piosenka "Stengd Dør", która jest jedną z nielicznych autorskich kompozycji zespołu. Wspinającemu się na wokalne wyżyny głosowi Gunnhild towarzyszą niezwykle piękne i nastrojowe dźwięki pianina. Drugą piosenką, która zdecydowania wyróżnia się z reszty piosenek, jest "Inga Litimor", a to ze względu na naszpikowanie piosenki elektroniką, co daje iście industrialowy posmak. Miłośnicy ciężkiego grania też nie mogą być zawiedzeni - Gåte potrafi być hałaśliwe w piosenkach "Springleik" i "Margit Hjukse".

Jygri, to pełnowartościowy album, który niewątpliwie zasługuje na uwagę. Na tle tych ludowych piosenek rozpościera się cała różnorodność gatunków rocka, zawsze upstrzona unikalnym głosem wokalistki. Jedynym minusem jest to, że na płycie są tylko dwie autorskie piosenki zespołu. Mam nadzieję, że kolejny album przyniesie jeszcze więcej niezapomnianych melodii i dzięki niemu Gåte zostanie dostrzeżone na całym świecie. Nie umniejsza to oczywiście wybitności dzieła, jakim jest Jygri.

Qaanaaq (8 lipca 2003)

Oceny

Witek Wierzchowski: 9/10
Średnia z 4 ocen: 8/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także