Ocena: 5

Logh

North

Okładka Logh - North

[Bad Taste; 5 lutego 2007]

„North” jest zimna jak klimat Szwecji. I tak pozbawiona energii oraz humoru jak Szwed, który chce się napić, ale nie ma na to najmniejszej szansy. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

„A Sunset Panorama”, poprzednie wydawnictwo Szwedów, była moją płytą roku 2005. Byłem tak zachwycony ich muzyką, że sięgnąłem po wcześniejsze nagrania – i również było dobrze. Niestety, najnowsza propozycja zespołu jest marna. Nie zła czy kompletnie porażkowa – to zbyt wytrawni muzycy, aby mogli nagrać coś, co należałoby totalnie zjechać. Jest całkowicie wyprana z emocji. Brzmi, jakby z zespołu Logh uszło życie.

Już pierwsze nagranie budzi niepokój, że coś tu nie gra. Klinicznie czysta produkcja „Saturday Nightmares” tylko pogłębia poczucie obcości. Czy tak zimny utwór może się spodobać? „Weather Island” jest odrobinę lepszy – szepczący Matias Friberg za bardzo przypomina jednak pana E. Najgorsze jest to, że na całej płycie ani razu nie podnosi głosu. Nie ma tu zresztą ani jednego niepokornego dźwięku, ani jednego ostrego kawałka, takiego jak „The Bones Of Generations”, który swym jazgotem przełamywał ascetyzm „The Raging Sun” czy noise'owy „My Teacher’s Bed” z „A Sunset Panorama”. Logh skutecznie usypia słuchacza nie dając mu szansy na docenienie doskonałego rzemiosła instrumentalistów. Co z tego, że muzyka brzmi jak kryształ i przynosi sporo naprawdę urokliwych melodii, skoro na płycie nie ma żadnego kontrapunktu, żadnego dysonansu, żadnego punktu zwrotnego. Szkoda, że ten patent na „psucie” melodii, który na poprzednim albumie doprowadzili do perfekcji, tu praktycznie nie występuje.

Z dziesięciu nagrań występujących na „North” żaden nie zapada w pamięć. To największy grzech Logh – nijakość. Szkoda, bo po „A Sunset Panorama” myślałem, że mam do czynienia z zespołem wielkim.

Marceli Frączek (14 czerwca 2007)

Oceny

Marceli Frączek: 5/10
Średnia z 4 ocen: 5,5/10

Dodaj komentarz

Komentarz:
Weryfikacja*:
 
captcha
 

Polecamy

statystyka

Przeczytaj także